logo

אתרי מורשת וארכיונים

        קישור                                                 הערות וסמלים
   
דף היוטיוב של ההרצאות במרכז דהאן  
   
ארכיון המדינה 
   
אגודה סורית חדשה לחקר ההיסטוריה של דמשק  ברשימת הספרים יש מספר ספרים על יהודי דמשק. 
   
לתיקים בארכיון הציוני הכוללים התייחסות לערך דמשק  
   
המרכז העולמי למורשת יהודי צפון אפריקה בירושלים מורשת יהדות מרוקו, יהדות אלג'יריה ויהדות טוניסיה.
למבט מל"מ באתר של המרכז למורשת המודיעין הישראלי. מכיל הרבה סיפורים על אנשי מודיעין יוצאי קהילת יהודי סוריה בכלל ודמשק בפרט.
לאתר באנגליה לשימור הזכרונות של יהודים יוצאי מדינות ערב בניהול אקדמי של פרופ' הנרי גרין. פרופ' גרין הוא יהודי הגר בקנדה ומלמד באוניברסיטת מיאמי, ארה"ב
מוסד הרצל לחקר הציונות ולימודה
הארכיון לתולדות ההגנה  
מוזיאון העליה הראשונה  
למוזיאון הפלמ"ח לחפש ערכים בתיבת החיפוש העליונה. זהו חיפוש גוגל המביא את התוצאות במהירות. באתר קצת קשה להתמצא בצורה אחרת. ישנם שלושה סרטים על ה"מסתערבים" אשר עסקו בהברחת יהודי סוריה לישראל. מוזכרים רק אנשי הפלמ'ח ולא כל העוסקים בפעילות זו.
סרט במוזיאון הפלמ"ח על הברחת העולים מסוריה השתתפו בפעילות זו החברים: משה יאבו ז"ל, אליהו כהן ז"ל, יאיר חילו ז"ל, שלמה ג'עמור הי"ד, שלמה קוסטיקה ז"ל ציון מנחם (נחמה) ז"ל חברי קיבוץ חולתה בשנות ה – 50 של המאה ה – 20. הסרט הופק על ידי חיים חפר (פיין) אשר כחייל בפלמ"ח השתתף בפעילות זו ב"חוליה היבשתית" של הפלמ"ח.
לאתר של הארכיון הציוני המרכזי  
לאתר של אלי כהן הי”ד – האיש שלנו בדמשק האתר מוצג בארבע שפות ומכיל חומר רב. החומר כולל סרטונים מישראל ומהעולם הערבי. בנוסף יש באתר ראיון עם שולה קישיק-כהן על פגישתה האחרונה עם אלי כהן הי"ד.
 זמררשת
"כל ישראל חברים" – "אליאנס" "אליאנס" הוא הארגון בו למדו רבים מבני הקהילה בדמשק העיר. הארגון חגג 150 שנה להיווסדו בשנת 2010. הארגון ממשיך לעסוק בקירוב בני העם היהודי זה לזה ובהקניית השכלה ליהודים באשר הם. לכן החלטנו להכניס קישור לאתר הבית של ארגון "אליאנס" גם בדף "אתרי קהילה".
הארגון העולמי של יהודים יוצאי ערב WOJAC
אתר JMPS לשימור כתבי יד יהודיים מטרת החברה היא תרגום, העתקה, קטלוג, שימור והעמדה לרשות הציבור של כתבי יד יהודיים היסטוריים וכן גם של ספרים ומסמכים אחרים בעלי תוכן יהודי.
אתר פרויקט הגניזה הקהירית The Friedberg Genizah Project is a non-profit international humanities venture established in 1999 by Mr. Albert Friedberg of Toronto, Canada
היכל הספר ומוזיאון ישראל מוצג באנגלית. אפשר לעבור לעיברית בלחיצה על עברית.
"כתר דמשק", מהמאה העשירית לספירה חמישה חומשי תורה אשר, נרכשו מאוסף ששון, מוצג סרוק, באתר הספריה הלאומית.
"כתר דמשק", משנת 1260, תנ"ך ספרד תורה נביאים וכתובים עם ניקוד, טעמים, מסורה גדולה וקטנה, מוצג סרוק באתר הספריה הלאומית.
מפעל התיעוד – יהודי ארצות האיסלאם הוקם בפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת ת"א בשנת 2000.
יד יצחק בין צבי המטרה השלישית בחוק ההקמה: חקר קהילות ישראל במזרח.
בית התפוצות  
כתר ארם צובא  
אתר עיתונות יהודית היסטורית  
בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי    
מידע על הפליטים היהודיים ממדינות ערב  בויקיפדיה העברית  
בית יגאל אלון  
האתר הספרדי בארה"ב  
חיפוש שמות יהודיים במפקדים של משה מונטיפיורי בארץ ישראל מהשנים: 1939, 1840, 1849, 1855, 1866, 1875 באתר לפיתוח ולשימור המורשת של סר משה מונטיפיורי
דירמה – אתר למיפוי המורשת היהודית במדינות ערב Dirama – Your passport to exploring over 2,500 years of Jewish heritage across the Near East